تاسیسات ساختمانی و لزوم به کارگیری دقیق آن

1401/4/17
28 بازدید
تاسیسات ساختمانی و لزوم به کارگیری دقیق آن

تأسیسات ساختمان، یکی از بخش های زیر ساختی ساختمان است که به دو نوع مکانیکی و الکتریکی تقسیم می شود. برای معرفی بخش تأسیسات، باید این موضوع را متذکر شویم که هر کدام از انواع تأسیسات، دارای زیر مجموعه هستند. به همین دلیل کارایی آن ها، با یک دیگر  متفاوت است. از این رو، طراحی و نصب هر کدام از آن ها، بر اساس یک سری اصول خاص انجام می شود. البته نحوه پیاده سازی این اصول نیز می تواند، تأثیر مستقیمی در کارایی کل سیستم، داشته باشد. با این وجود، ممکن است موضوع تعدد بخش تأسیسات ساختمان، باعث شود که رعایت اصول آن سخت به نظر بیاید. اما جالب است بدانید که طراحی اصولی تأسسیات، نه تنها عملکرد سیستم، را ارتقا می دهد، بلکه باعث می شود که این قسمت سریع تر مورد بهره برداری قرار بگیرد. بنابراین این مقوله باید جدی گرفته شود
یکی از مهم ترین انواع تأسیسات ساختمان، تأسیسات الکتریکی است. این نوع تأسیسات همان طور که از نام آن مشخص است، شامل قسمت هایی می شوند که با برق کار می کنند. مثل: سامانه اطفا حریق، سیستم پریز برق، سیستم روشنایی، آسانسور و…
 تأسیسات الکتریکی نقش مهمی در زندگی انسان دارند. چرا که وجود این تأسیسات می تواند کیفیت زندگی بشر را بهبود ببخشد. اما این هدف، زمانی محقق می شود که اصولی که برای این کار تعریف شده است جدی گرفته شوند.
اولین نکته ای که در نصب تأسیسات الکتریکی، باید جدی گرفته شود، در رابطه با اجرای قوانین است. طبق این نکته، مقررات ولتاژ ایمن و انتخاب سیستم های نیرو رسانی، باید طبق آیین نامه مربوطه دقیق اجرا شوند.
دومین نکته مهم در زمان نصب تأسیسات الکتریکی، در رابطه با هزینه راه اندازی این تأسیسات است. چرا که، قبل از شروع پروژه باید میزان آن برآورد شود. البته لازم است این موضوع را متذکر شویم که اگر پروژه بزرگ باشد، اهمیت این موضوع بیشتر می شود.
سومین نکته، در مورد این مدل تأسیسات این است که زمانی قابل استفاده است که مجوز آن صادر شده باشد. در غیر این صورت، ممکن است که استفاده از آن، تبعات سنگینی به دنبال داشته باشد.

نوع دیگر تأسیسات ساختمان، تأسیسات مکانیکی است 
یکی از بخش های تأسیسات مکانیکی، تأسیسات گرمایشی و سرمایشی است. طرز کار این سیستم، همان طور که خودتان می دانید بر اساس نوع هدف که تولید گرما یا سرما است، مشخص می شود. البته برای انجام کار، باید تجهیزات خاصی استفاده شود که عبارتند از: مبنع هوا، ابزار توزیع هوا و کنترل.

تأسیسات بهداشتی، بخش دیگری از تأسیسات مکانیکی هستند. این سیستم دارای دو جزء است که یک جزء آن مربوط به آب شرب است. بخش دیگر آن نیز مربوط به آب فاضلاب است. بنابراین این دو جزء، به صورت موازی کار می کنند. اما یک نکته مهم در این رابطه وجود دارد و آن این است که کابرد این تأسیسات، بسیار زیاد است. از این رو، نصب آن، باید کاملاً اصولی انجام شود تا بازدهی خوبی داشته باشد.

یکی دیگر از بخش های تأسیسات مکانیکی ، سیستم تهویه مطبوع است. همان طور که از نام آن مشخص است وظیفه این سیستم، کنترل رطوبت و حرارت محیط است. البته این سیستم زمانی کارایی لازم را دارد که انتخاب آن به صورت اصولی انجام شود. به عنوان مثال در زمان نصب آن، باید به نوع ساختمان و میزان گرما و سرما محیط دقت شود. چرا که فقط در این صورت است که این سیتسم، موجب ارتقا میزان آسایش ساکنین می شود.

آخرین بخش تأسیسات ساختمانی مربوط به سیستم گاز رسانی ساختمان می شود. البته این بخش به دلیل کارایی های متعددی که دارد، بسیار حساس است. از این رو، پیشنهاد ما به شما این است که برای نصب آن حتماً با کارشناسان مشورت نمایید. نکته قابل ذکر دیگر این که سعی کنید برای نصب آن از بهترین تجهیزات استفاده کنید. قبل از انجام هر کاری نیز، مجوز های لازم را اخذ کنید تا بتوانید به کارایی این سیستم، اطمینان کنید.

انتخاب تاسیسات ساختمانی کارآمد، بر طول عمر ساختمان افزوده و رضایت افراد را به همراه خواهد داشت. امروزه تاسیسات ساختمانی تنها شامل موارد ذکر شده نمی‌شود. دامنه‌های بسیار وسیع‌تری پیدا کرده است. ساختمان امروزه از سنسورهای حراراتی برای جلوگیری از آتش‌سوزی در ساختمان استفاده می‌شود که در اطفای حریق نقش مهمی داشته و به حفظ جان ساکنان ساختمان‌ها کمک فراوانی می‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید

هنری

دکوراسیون و معماری

ساختمان و تجهیزات

اقتصادی

صنعتی

اجتماعی