آیا چمن مصنوعی جایگزین مناسبی برای چمن طبیعی است؟

1401/3/26
23 بازدید
آیا چمن مصنوعی جایگزین مناسبی برای چمن طبیعی است؟

 

چمن ها

چمن یکی از مهمترین متریال ها برای توسعه فضای سبز و ایجاد یک فضاهای زیبا و دلنشین میباشند. آلودگی محیط زیست باعث شده که توجه انسان به توسعه فضای سبز روز افزون شود. چمن به عنوان پوشش گیاهی در ایجاد فضاهای سبز نقش اساسی دارد. با استفاده از چمن می توان چهره  بی روح و نا همگون محیط اطراف زندگی را تغییر داد، و پیرامونی سبز و با طراوت را جایگزین آن کرد.

 

چمن های طبیعی

 چمن از خانواده  نهان دانه گان و تک لپه ای ها، و از نوع  poales می باشد، که گونه های مختلف آن مورد کشت قرار می گیرند. از کاربرد چمن های طبیعی، افزون بر زیبایی فضای سبز، میتوان به: حفظ گیاهان و استحکام خاک، جلوگیری از فرسایش خاک، اعتدال دمای خاک، کاهش گرد و غبار و افزایش اکسیژن محیط و جذب مواد سمی اشاره کرد.

 

 چمن طبیعی، یک پوشش گیاهی سبز می باشد، که به دلیل حساسیت بالا، نیازمند نگهداری و مراقبت اصولی و ویژه می باشد. چمن ها نیازمند چمن زنی و کوتاه کردن در زمان معین و مقطعی می باشند. همچنین این گیاهان نیازمند آبیاری های مستمر نیز هستند، و در تابستان و روزهای گرم سال اگر به موقع و به اندازه کافی آبیاری نشوند، ممکن است خیلی زود  زرد و خشک  شوند، و نیاز آنها به آب نیز بسیار زیاد و حیاتی است.

 به علاوه، حتی در مواردی نیازمند سم پاشی هم می باشند. در نتیجه کاشت و نگهداری چمن طبیعی نیازمند صرف هزینه های سنگین و مصرف بی رویه آب می باشد. و همین عوامل باعث شده تا در سال های اخیر این محصول دارای تقاضای کمتر و به فکر استفاده از موارد جایگزین باشند. البته برخی از طرفداران چمن طبیعی هستند، و آنرا موجب ایجاد نشاط طبیعی می دانند و بر این باورند چمن طبیعی باعث تولید اکسیژن برای محیط زندگی می شود و محیط اطراف ما را با طراوت تر می کند.


 

چمن مصنوعی

 با توجه به نوع و اقلیم خاص چمن های طبیعی نمیتوانیم انتظار یک چمن سبز و یک دست را در تمام فصل های سال داشته باشیم. بنابراین با استفاده از چمن های مصنوعی می توان به راحتی این مساله را حل کرد، و در هر محیط و مکانی که مد نظر داریم چمنی همیشه سر سبز را داشته باشیم.

به طور معمول چمن مصنوعی و موارد مشابه آن در محیط ‌هایی که چمن طبیعی قادر به رشد نیست، به کار میرود. چمن مصنوعی از جنس پلی استر،  پلی پروپیلن و لاتکس میباشد و در برابر گرما، نورشدید، ضربه و انواع شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم و با دوام می باشد. چمن های مصنوعی ساخته شده امروزی بسیار مشابه نمونه طبیعی آن است.

 

چمن های مصنوعی نسبت به چمن طبیعی ، گرد و غبار بیشتری را به خود جذب می کنند و به دلیل نوع ساختار آن امکان تمیزکاری و ازبین بردن گرد و غبار جذب شده با جارو فراهم خواهد بود.


 

مزایا چمن مصنوعی

  • هزینه‌های پایین در حفظ  و نگهداری
  • عدم نیاز به کود دهی، سم‌ پاشی و هرس
  • طول عمر بالا
  • عدم نیاز به آبیاری
  • استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف


 

چمن طبیعی یا مصنوعی؟ کدام بهتر است؟

در مورد اینکه بین چمن های مصنوعی و طبیعی کدام یک بهتر است و کدام میتواند بخش بزرگی از یک فضای سبز را پوشش دهد تقریباً سلیقه ای است. هر دو جنبه های زیبایی و تفریحی را برای فضای پیرامون ما فراهم می کنند. چمن مصنوعی در شرایط خاصی‌ می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای چمن طبیعی باشد، ولی نمی‌توان آن را به طور کامل جایگزین چمن طبیعی کرد. به طور کلی برای انتخاب بین این دو پوشش، شرایط آب و هوایی، شرایط نگهداری و بودجه ای که در اختیار داریم را حتما باید مد نظر داشته باشیم.

 

دیدگاه خود را بنویسید

هنری

دکوراسیون و معماری

ساختمان و تجهیزات

اقتصادی

صنعتی

اجتماعی