فناوری خانه های هوشمند

1401/3/5
32 بازدید
فناوری خانه های هوشمند

وقتی صحبت از خانه هوشمند میشود انتظار انجام یک کار خارق العاده یا عجیب از یک ربات خانگی یا چیزی شبیه به این به ذهن میرسد.

اما در واقع تعریف خانه هوشمند به نحوه تعامل بین اشیا و وسایل خانه با یکدیگر و با ما، به طور مستمر و با توجه به شرایط گوناگون گفته میشود.

در خانه هوشمند هر وسیله دارای یک ip فیزیکی و منحصر به فرد میباشد و به وسیله آن میتواند با وسایل دیگر ارتباط بر قرار کرده و نتیجه یک اتفاق را گزارش بدهند یا اینکه با همکاری یک دیگر اتفاقی متناسب با خواست و عادات افراد خانه را رقم بزنند.

زیر ساخت اصلی مورد نیاز برای داشتن یک خانه هوشمند اینترنت است.

لزوم اتصال همیشگی به اینترنت و اشتراک آن با اشیا به وسیله یک شبکه پویا، اولین و ابتدایی ترین گام در این نوع خانه ها میباشد.

بستر اصلی به کار رفته در این خانه ها شبکه حسگر بیسیم wsn  میباشد.

Wireless sensor network یا شبکه حسگر بیسیم یک فناوری نوظهور و بسیار نوآورانه است که با گسترش اینترنت و پروتکل های آن گسترش یافته و تکمیل شد.

اساس کار این شبکه جمع آوری اطلاعات از محیط به وسیله حسگر ها یا سنسور ها و ارسال آن به یک مرکز پردازش داده میباشد. در مرکز پردازش که به آن سینک نیز گفته میشود اطلاعات بدست آمده با اطلاعات قبلی مطابقت داده میشود و نتایج به صورت منظم طبقه بندی میشود.

در خانه هوشمند وسایل خانه همان نود ها و سنسورهای شبکه حسگر بیسیم میباشند که با یک شبکه وایرلس به یکدیگر متصل و در صورت نیاز با یک اپلیکیشن یا تحت وب اطلاعات در اختیار افراد خانه قرار میگیرد.

 

یک مثال از خانه هوشمند:

 

فرض کنید برای انجام کاری از خانه خارج میشوید و دوربین ها و وسایل خانه متوجه عدم حضور شما در خانه میشوند به این ترتیب مواردی که مورد استفاده شما نیستند به صورت خودکار و موقتا به حالت استندبای رفته و پس از چند ساعت که به خانه برمیگردید با استفاده از gps و شبکه فعال متوجه نزدیکی و حضور شما میشوند و به طور مثال دما و روشنایی خانه را به حالت مطلوب شما درآورده و دیگر وسایل مثل اسپیکر موزیک مورد علاقه شما را با ولووم متناسب پخش میکند.

 

همانطور که گفته شد بستر ابتدایی و اصلی این خانه ها شبکه حسگر بیسیم و فناوری توسعه این نوع خانه ها اینترنت اشیا IOT میباشد.

پیشبینی میشود تا سال 2030 اینترنت اشیا جای خود را بطور کامل در زندگی بشر باز کند و طبق برآورد ها هر شخص نیازمند 50 عدد IP برای اتصال به وسایل شخصی و مورد نیاز اطراف خود میباشد که نیازمند استفاده از آپی های نسل جدید ) آی پی ورژن 6 ) خواهد بود.

بی شک استفاده و به کارگیری این فناوری در خانه ها بسیار لذت بخش و احتمال با توسعه آن و دسترسی همه به این فناوری مقرون به صرفه نیاز خواهد بود.

دیدگاه خود را بنویسید

هنری

دکوراسیون و معماری

ساختمان و تجهیزات

اقتصادی

صنعتی

اجتماعی